Kyberšikana zabíjí!

5. 01. 2009 11:40:48
Od prvního ledna zavedlo Ministerstvo školství nový právní termín kyberšikana. Pro ty, kteří netuší o co jde, mám zde tři příběhy kyberšikany, které skončily oběšením dětí. Chcete číst dál?
Zatím je to jen zábava
Otylý, čtrnáctiletý Kanaďan Ghyslain Raza natáčí své domácí video. Miluje hvězdné války a shlíží se v zabijákovi rytířů Jedi Darth Maulovi. Máchá klackem a vydává u toho zvuky stejně jako tisíce malých fanoušků Hvězdných válek po celém světě. Na rozdíl od nich ovšem Ghyslain skončí v psychiatrické léčebně. Kyberšikana se vydává do světa internetu.
Když v roce 2002 natáčí tento kanadský školák svou choreografii s klackem, rozhodně netuší, že se tyto záběry dostanou do rukou jeho spolužáků a vzápětí na internet. Ghyslain Raza je přes noc „slavný“ a utahují si z něj lidé z celého světa. Jeho postava se dokonce objeví i v jednom dílu South Parku a škodolibí „fanoušci“ podepisují petici, aby režisér George Lucas obsadil tohoto „tlusťocha“ do dalšího dílu své ságy Hvězdné války. Raza se bojí chodit do školy a nevychází na ulici. Zhroutí se a je převezen na psychiatrii. Všechny případy ale neskončily ani z daleka tak „dobře“. Uvidíte, že kyberšikana může mít na svědomí i smrt.

NA PSYCHICKÉ NÁSILÍ UŽ NESTAČIL
Případ: Patrick Ryan Halligan
Důvod sebevraždy: pomluvy, že je gay
Místo: New York, USA
Reakce: Otec John Halligan se stal aktivistou proti kybešikaně

John a Kelly Halliganovi sedí na gauči a sledují záběry z rodinného archivu. Je na nich jejich syn Ryan při oslavě svých třináctých narozenin. Je veselý, plný života a v jeho očích vidíme jiskřičky štěstí. Zato oči jeho rodičů jsou při sledování tohoto videa zalité slzami. Patrik Ryan Halligan je mrtev. Jedna z prvních obětí kybešikany, která ukončila svůj život v nedožitých 14 letech.

Naučí se bránit na hodinách kickboxu
Ryan má ve škole problémy se spolužáky snad každý den. Vyhlídne si ho partička „bijců“, která ho ponižuje a mlátí pro své potěšení. Ryan je klasickou slabou obětí, která si nechá všechno líbit. Až jednoho dne dojde jeho otci trpělivost a přihlásí ho na hodiny kickboxu. Po několika lekcích se skutečně postaví vůdci dětských gaunerů a dojde ke rvačce. Sice dostane nakládačku – přece jen čtyři na jednoho je trochu moc – ale získá si respekt. Trýznitelé mu už dají pokoj. Ale chystají pomstu.

Naletěl mrše
V létě 2003 tráví třináctiletý Ryan většinu svého času na internetu. Tam naváže známost s dívkou, která chodí na stejnou školu. Zamiluje se a svěří se jí s intimními informacemi o sobě, včetně znamínek a jizev, které má na těle. Rozhodně netuší, že dívka je nasazená vůdcem dětského gangu a ve skutečnosti svou lásku jen předstírá. Začíná školní rok a Ryan s hrůzou zjistí, že všechny detaily, které o sobě dívce napsal jsou zveřejněny na školním serveru. Včetně komentářů jeho „lásky“, která Ryana označí za gaye. Celá škola se baví a třináctiletý kluk je doslova společensky odepsaný.

Dobrou noc, mami
Je 7. října 2003. Celá rodina Halliganových se ukládá k spánku. „Běž už taky spát, Ryane“, řekne matka svému synovi, který sedí u svého počítače. „Hned, ještě si tady něco dodělám, dobrou noc, mami“. Řekne Ryan a matka netuší, že jsou to poslední slova, která od něho uslyší. Chlapec čeká ještě hodinu, až si je jistý, že všichni spí. Pak opatrně našlapuje po chodbě a zavře se v koupelně. Tam se ve vší tichosti oběsí. Podle pitevní zprávy se škrtí na provaze asi pět minut.

Epilog
Týden po pohřbu najde John Halligan v počítači svého syna celou korespondenci a všechny urážlivé útoky od svých spolužáků. Na pevném disku je totiž neúmyslně instalovaný program, který vše archivuje. V den sebevraždy je tam uložená konverzace, kdy Ryan prohlašuje, že jde spáchat sebevraždu. Jeho spolužáci na to odpovídají, že se těší, až si to přečtou v zítřejších novinách. Pro otce mrtvého dítěte je to nejtěžší čtení na světě.

SMRT NA POLSKÉM GYMNÁZIU
Případ: Anny Halmanová
Důvod sebevraždy: zneužití a simulace znásilnění
Místo: Gdaňsk, Polsko
Reakce: Ministr školství vyhlásil program Nulové tolerance k násilí

Kostel Svatého Jana v Gdaňsku se plní do posledního místečka. Téměř tisíc lidí se tísní před oltářem, kde stojí gdaňský metropolita Tadeusz Goclowski, který zaraženě hledí do tváří mladých lidí. Za okamžik začne mše za Anny Halmanovou (1992 – 2006) a jejím spolužákům jsou věnována první slova duchovního: „Vaše škola se stala slavnou ne díky vašim úspěchům ve vzdělání, sportu nebo kultuře, ale díky zničenému životu, který jste nejdříve ponížili a pak nechali v náručí smrti.“ Jsou to tvrdá slova, ale vzhledem ke zbytečné smrti mladé gymnazistky, se nic jiného říct nedá.

Zneužití u školní tabule
Co se stalo 20. října 2006 Anny Halmanové ve třídě II. F? Probírám se výpověďmi žáků a dávám dohromady rekonstrukci celého incidentu. O přestávce čtyři chlapci povzbuzeni ostatními obstoupí vyděšenou Aničku, začnou ji štípat do prsou. Lukasz P. ji chytí za ruce a ostatní ji plácají po zadku. Když se dívka předkloní v bolesti z vykroucených rukou, Mateusz W. se začne otírat kolenem o její hýždě a v tutéž chvíli ji Lukasz chytí za krk a donutí, aby dala hlavu do jeho rozkroku. Dívka se vytrhne a schová pod lavici. Odtamtud ji kluci vytáhnou a Dawid M. ji povalí na katedru. Arkadiusz P. jí sundá kalhotky a celá třída propuká v hurónský smích. Pak ji tento „hrdina“ sáhne mezi nohy. Anička křičí jako o život a celou situaci nahrává na mobilní telefon poslední ze čtveřice Michal S.

Oběsí se na švihadle
Celá roztřesená utíká Anny domů. Není schopna mluvit. Na internetu už koluje nahrávka z mobilního telefonu Michala S. Kamarádce, která ji večer navštíví se svěří, že už se do školy nevrátí. Prý se raději oběsí. Druhý den ráno nic netušící matka propadne v zoufalý křik. Její dcera visí v dětském pokoji oběšena na švihadle. Smrt Anny Hallové zasáhne celé Polsko.

Epilog
Vedení školy nijak nezasáhlo a neučinilo žádné kroky vedoucí k potrestání žáků. Teprve policie, která případ vyšetřuje umístí všechny zúčastněné do tříměsíční vazby. Soud 20. dubna 2007 rozhodne o umístění všech pěti gaunerů v nápravných ústavech pro mladistvé. Zajímavá je reakce rodičů odsouzených. Ti jsou přesvědčeni, že šlo jen o nevinnou dětskou hru a proti rozsudku protestují. Psychologové jsou naopak přesvědčení, že i když si kluci na znásilnění jen hráli, z pohledu Anny to bylo stejně traumatizující jako skutečné.

Z ROMANTIKA SE VYKLUBALA ZLÁ BABA
Případ: Megan Meireová
Důvod sebevraždy: odkopl ji virtuální „boyfriend“
Místo: Missouri, USA
Reakce: Díky tomuto případy amerického zákoníku byl zaveden pojem Kyberšikana

Megan Meierová (1992-2006) pláče ve svém pokoji. Její matka Christie Meierová je okamžitě u ní. Ví moc dobře, že Megan trpí od třetí třídy depresemi ze svého vzhledu a proto ji také přihlásila na katolickou školu Neposkvrněného početí panny Marie. Tam její dcera nosí školní uniformu. Žádný make up ani šperky. Megan se cítí šťastná, proto je její pláč pro matku tak neobvyklý. Co se stalo? Její kluk, s nimž se seznámila na internetu a nikdy ho neviděla, ji poslal zprávu, že je nejodpornějším stvořením na světě. Matka dceru uklidňuje a vypíná její počítač. Je 15. října 2006 a o dva dny později se třináctiletá Megan oběsí v koupelně.

Virtuální Romeo a Julie
Když si třináctiletá Megan založí účet stránkách MySpace, osloví ji šestnáctiletý Josh Evans. Vyměňují si fotografie a konverzují pouze prostřednictvím internetu. Megan se nový kluk moc líbí a chlubí se jeho fotografií spolužačkám v dívčí škole. Josh tvrdí, že se jeho rodina právě přestěhovala a proto nemá ještě telefonní číslo. Virtuální láska jako z Romea a Julie trvá několik týdnů a Megan se vznáší štěstím. Proto nerozumí slovům plných nenávisti, která si čte 15. října. Přes zákaz matky se snaží s Joshem komunikovat a zjistit, co se stalo. Prý se chová hnusně ke svým přátelům a poslední věta, kterou jí Josh 17. října napíše zní: „Svět by byl bez tebe daleko lepší!“

Kdo je Josh?
Za šest týdnů po smrti Megan jsou její rodiče policií informováni, kdo se skrývá za identitou Joshe Evanse. Pokud byste čekali nějakého zakomplexovaného puberťáka, jste na omylu. Padesátiletá Lori Drewová si na MySpace založila falešný účet jen proto, aby mohla Megan deptat. A jaký měla důvod? Megan přestala kamarádit s její dcerou Sarah. Zřejmě si myslíte, že paní Drewová má ze smrti třináctileté dívky nepřekonatelné výčitky svědomí. Omyl. Její jediná reakce na celou záležitost je, že jednalo jen o nevinný žert. Nemohla prý tušit, že se Megan psychicky složí kvůli nějakému vymyšlenému klukovi.

Epilog
V květnu 2008 je Lori Drewová obžalována ze spiknutí, neoprávněného používání falešného účtu na MySpace, zneužívání informací a útoků, které přivádí emocionální úzkost jiné osobě. Díky tomuto precedentnímu případu je v USA od loňského roku zaveden nový právní termín Kyberšikana. Pod názvem Kyberšikanová prevence Megan Meierové vstoupí do amerického zákoníku. Drewová se nikdy rodičům Megan neomluví ani neprojeví veřejně svou lítost. Zlomení rodiče Christie a Donald Meirovi se snad konečně dočkají spravedlnosti u očekávaného soudního přelíčení. Na adresu Drewové jen se slzami poznamenávají: „Je to jako kdyby naší dceři přiložila ke spánku pistoli!“


Happy Slapping
Kromě kyberšikany je na internetu populární Happy Slapping (Náhodné fackování). Happy Slappeři napadají náhodně vybrané oběti pohlavkují je, nebo fackují, vše natáčejí a umisťují na internet. Ve Velké Británii se loni objeví například záběry tří mladíků, kteří ubijí k smrti bezdomovce a pak natáčejí jeho zkrvavené tělo. Co byste ještě rádi viděli na internetu?Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Marcel Bystroň | pondělí 5.1.2009 11:40 | karma článku: 31.52 | přečteno: 13288x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Mladý

Střet kultur!

Tož Dominik prý včera dostal po čuni! Zlé jazyky tvrdí, že byl ožralý a moc sa ščúřil na pěknů cérku. Iní že říkál, že na Moravě sů sto let za opicama a v Práglu se ví všecko nejlíp. A on že ví všecko nejlíp z celého Práglu.

22.4.2019 v 22:13 | Karma článku: 32.36 | Přečteno: 842 | Diskuse

Karel Januška

Dopis budoucí ministryni spravedlnosti

Postupně sděluji své názory jednotlivým vrcholným představitelům vlády, soudcům i zákonodárcům. Doufám, že mé logické úvahy najdou úrodnou půdu.

22.4.2019 v 19:50 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 393 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Výuka progresivismu na vysokých školách startuje

Na vysokých školách bude od příštího akademického roku zavedena výuka progresivismu podle celostátních studijních plánů. Po 30 letech tak budou naše školy konečně zase produkovat vysoce politicky uvědomělé odborníky.

22.4.2019 v 19:01 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 656 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nevěřil jsem svým očím

Blogeři na iDNES mohou publikovat omezený počet článků v rozmezí 24 hodin. Proto někdy nezbývá než v jednom článku psát o více navzájem nesouvisejících tématech.

22.4.2019 v 18:02 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 1014 | Diskuse

Tereza Mudříková

Svět se hroutí a my s ním

Je problém a problém, takže nedělat z komára velblouda a nebagatelizovat podstatné. Konec se blíží, to je jasná věc.

22.4.2019 v 17:07 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 479 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6387

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz