Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lodě duchů 1 - BAYCHIMO - Smrt v Arktidě

Čas od času se objevují zprávy hlavně od Eskymáků, že je tato loď spatřena na různých místech kolem polárního kruhu. Dokonce jsou letecké snímky z roku 1999, které zachytily tento vrak poblíž Aljašky. Loď se vždy objeví a nečekaně zmizí. Podle některých svědectví bylo dokonce spatřeno 15 mužů, kteří se snažili vrak vyprostit lanem. Jsou to prý mrtví členové posádky, kteří svou loď hledají celou věčnost a když ji najdou snaží se ji vysvobodit.

Kontakt po 38 letech
Americký ropný tanker Manhattan právě proplouvá kolem mysu Barrow. Severozápadní pobřeží Aljašky je pokryto ledem a slunce rychle zapadá. Vlny tmavého oceánu naráží do lodi, jejíž kapitán si navléká tlusté palčáky a sáhne po dalekohledu.. V ledových krách spatří uvězněnou loď, nakloněnou o 30° a pokrytou vrstvou ledu. Na přídi je rozeznatelný kus nápisu s koncovými písmeny ----IMO. Kapitán si je jistý, že objevil ztracenou loď Baychimo, která zmizela v roce 1931. Bohužel, kvůli krám se nemůže dostat blíž a navíc padá tma. Je rok 1969, tanker zakotví, ale následující ráno pokračuje ve své původní trase. Loď duchů totiž zmizela.

Vyplutí na prahu polární noci
Baychimo opouští přístav Vancouver v Britské Kolumbii 6. července 1931. Kapitána obchodní lodi Johna Cornwella čeká drsná plavba podél Viktoria Island, kde má vykupovat od Eskymáků kožešiny. Cornwellova posádka má 36 mužů a za dva týdny je čeká polární noc v mrazivém oceánu kanadské Arktidy. Tato noc bude trvat půl roku a chystá pro posádku děsivé představení. Nikdo z nich ještě netuší, že se více než třetina mužů z této plavby nikdy nevrátí a stanou se navždy součástí lodi duchů. 

Výpravu pronásleduje smůla
Je podzim 1931 a parník Baychimo se vrací Severním ledovým oceánem do svého domovského přístavu. Nákladní prostory jsou napěchovány kožešinami až po okraj. Havárie parního kotle zdrží plavbu o několik týdnů. Kapitán Cornwell a jeho muži dělají, co mohou, ale další plavby jsou schopni až 30. září. Navíc zima přišla dříve než obvykle a kruté mrazy znehybňují mořské vlny do ledových pout. Baychimo, která byla uprostřed lodní cesty se těžce prokousává kupředu a 1. října už není schopná se z ledových kleští dostat ani o centimetr. 

Posádka zápasí s ledem dva týdny 
Naštěstí pro posádku loď uvízne necelý kilometr od aljašského městečka Barrow. Tam patří dokonce několik srubů jejich společnosti Hudson Bay a kapitán s posádkou se vydávají po ledových krách tímto směrem. Několik dní jsou doslova uvězněni v jednom z domů, protože venku řádí silná vánice. Ale 8. října spatří kapitán svou loď v pohybu. Ledové čelisti povolily a posádka běží, co jim síly stačí, aby se dostala na palubu dříve, než loď odnese mořský proud. Konečně jsou zpátky a přihazují do kotle. Ale po několika hodinách počasí opět přitvrdí a parník zůstane v zajetí zamrzlého oceánu. Vyčerpaný Cornwell vysílá SOS na všechny strany.

Letadla zachraňují polovinu posádky
Ze základny v Nome na Aljašce startují dvě letadla společnosti Hudson Bay ke 100 km vzdálenému cíli. Za pár hodin je nadšeně vítá vyčerpaná posádka lodi Baychimo. Je 15. října a na palubu letadel se dostane 22 námořníků. Zbylých 14 členů posádky a kapitán John Cornwell dostanou zásoby na přezimování. Jejich úkol je dohlížet na loď a hlavně její drahocenný náklad. Až na jaře roztají ledy vrátí se zpátky do Vancouveru. 15. října letadla odlétají a 15 mužů zůstává v polární pustině u své uvězněné lodi. V ten den jsou naposled spatřeni živí.

Tajemná mlha při pátrací misi
Pilot má na podzim roku 1934 přesné souřadnice od rybářské lodi a po hodině letu spatří ze svého dvouplošníku loď Baychimo. Letadlo se stáčí doprava a zamíří k vraku, který pevně svírá ledová náruč. První přelet na lodí proběhne bez problémů a letec hledá vhodné místo k přistání. Během pár vteřin ale padne nepředstavitelně hustá mlha a letec nevidí ani vrtuli svého letadla. Nad mrazivou krajinou se ozve výbuch. Dvouplošník narazí v mlze do vysokého ledovce a exploze ukončí další pátrací misi. Baychimo si opět vyžádá lidskou oběť.

Co se stalo s torzem posádky?

Po odletu záchranných letadel vybudují námořníci skromný dřevěný přístřešek na ledové kře nedaleko lodi, asi kilometr od pobřeží. Podle kapitánova deníku je v noci 24. listopadu 1931 v jejich srubu uvězní strašlivý blizard (což je silná sněhová vichřice, která před sebou tlačí sněhovou masu). Druhý den je na místě lodi asi 20metrová závěj. Muži se ji snaží odházet, ale jaké je jejich překvapení, když pod sněhem nic nenajdou. Baychimo zmizela. Kapitán usoudí, že ji led rozdrtil na více částí a ty se propadly do hlubin oceánu. Proto dává příkaz k přestěhování do srubů na pobřeží, kde přečkají nadcházející nejhorší zimní počasí. Jenže po několika dnech se dozvědí od místního Eskymáka, že spatřil jejich parník asi 75 km směrem na jihozápad. Patnáct mužů se vydává na svou poslední cestu. Na věčnost. 

Příště: Lodě duchů 2 - OURANG MEDAN



Autor: Marcel Bystroň | pondělí 10.11.2008 12:57 | karma článku: 25,40 | přečteno: 3385x
  • Další články autora

Marcel Bystroň

Největší diamantová loupež

16. února 2003 pětičlenný tým lupičů vyloupí trezory v Diamond Center v Antverpách a odnesou si lup v hodnotě 100 milionů dolarů.

4.1.2010 v 10:13 | Karma: 17,98 | Přečteno: 4480x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Za vším hledej teroristu

Ulice milionového města Toulouse zejí prázdnotou. Je půl desáté ráno 21. září 2001 a před deseti minutami otřásla městem silná exploze. Obyvatelé města mají ještě v živé paměti televizní záběry, na nichž takřka v přímém přenosu sledovali teroristický útok na newyorské věže. Obavy jsou na místě, protože výbuch pochází z areálu továrny AZN, kde se vyrábí umělá hnojiva. Dva komíny této chemičky se poroučejí k zemi, obchody v okolí továrny jsou zdemolovány a kvůli narušené statice je evakuována i místní škola. Telefonní spojení nefunguje.

29.10.2009 v 12:05 | Karma: 9,49 | Přečteno: 1525x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Čtyři tipy na vlastní pohřeb

Je noc a měsíc v úplňku svým svitem osvětluje hroby na místním hřbitově. Jenny a Marlon si zde dávají tajnou schůzku. Je jim 16 a jejich věk považuje toto místo posledního odpočinku za velmi romantický začátek jejich schůzky. Po polibku otevře Jenny oči a pokud byste jí chtěli říznout, krve byste se v ní nedořezali. Hrob uprostřed se rozsvítil a socha anděla se uklání jako by se modlila. Pro většinu z nás je pohřeb a s ním spojené uložení ostatků něco, čím se příliš nezabýváme. Popravdě řečeno, i když u toho budeme, může nám to být jedno. Jsou ale lidé, kteří si chtějí užít do poslední chvíle smuteční slavnost, kde jsou hlavními hrdiny. Proto není divu, že vylekaná Jenny viděla svítit hrob a modlit se anděla. Místní realitní makléř si nechal svůj hrob vylepšit fluorescenční barvou a nainstalovat anděla, naprogramovaného, aby se každých 24 hodin za něj modlil. To kdyby rodina na nebožtíka zapomněla. Máte-li smysl pro černý humor, mám pro vás čtyři exkurze na pohřby, které tak trochu vybočují z běžného „posledního sbohem“.

17.8.2009 v 9:21 | Karma: 12,86 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Ostatní

Marcel Bystroň

5 bitev, které rozhodli nindžové

Samuraj Gemban vyzve nindžu Šošundžina, aby dokázal, že je opravdu tak dobrý, jak se o něm vypráví. Dá mu za úkol ukrást polštář, na němž bude Gemban spát a teprve až tento úkol nindža zvládne, zaplatí samuraj požadovanou sumu za jeho služby. Ráno se Gemban probudí s hlavou na kameni a u dveří spatří zahaleného Šošudžina, který právě vyhodil do vzduchu samurajův polštář, vytáhne meč a než polštář dopadne na zem, rozsekne ho na čtyři kusy.

10.7.2009 v 10:04 | Karma: 19,81 | Přečteno: 2485x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Na Michiganském jezeře utonulo 300 Čechů

Asi 16 kilometrů od Chicaga leží městečko Cicero. Na 47. Západní ulici je podezřelý klid, nikde ani živáčka. Domy, kde žijí roku 1915 desítky českých imigrantů, zejí prázdnotou. Je pondělí 25. července a všichni obyvatelé této ulice jsou mrtví.

2.7.2009 v 10:05 | Karma: 22,56 | Přečteno: 2955x | Diskuse| Ostatní

Marcel Bystroň

Popraveni omylem

Amnesty International uvedla, že na popravištích ve 25 zemích skončilo v loňském roce nejméně 2 390 osob. Odsouzeno k nejvyššímu trestu bylo v 52 státech navíc 8 864 lidí. Nejvíce popravených bylo tradičně v Číně (nejméně 1 718), Íránu (nejméně 346), Saúdské Arábii (nejméně 102) a USA (37). Skutečný počet může být ještě vyšší, protože některé státy informace o trestu smrti nezveřejňují. Popravy vykonalo 25 zemí, v Evropě popravuje již jen Bělorusko.

18.6.2009 v 18:45 | Karma: 20,39 | Přečteno: 2465x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Jak se stát agentem FBI

Na 385 akrech zalesněné půdy ve Virginii se rozléhá základna americké námořní pěchoty – Quantico. Na území této základny od roku 1972 leží komplex budov s ubytovnou, jídelnou, učebnami, školními laboratořemi, kaplí, správními úřady, tréninkovým centrem, tělocvičnou a maketou běžného amerického města zvanou Hogan ́s Alley. Pokud jste se ocitli uvnitř tohoto komplexu, znamená to, že buď jste vyučujícím specialistou, nebo studentem. Nikdo jiný zde nemá přístup a všechny žádosti o prohlídku končí vždy ve skartovači. Vítejte na Akademii FBI v Quantico! Nechte se provést výcvikem nejlepších agentů světa.

11.6.2009 v 11:42 | Karma: 37,94 | Přečteno: 20363x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Woodstocku 1969 je letos 40 let

Producent Michael Lang plánuje na 15. a 16. srpna koncert Woodstock 2009. Koncerty by měly probíhat současně v New Yorku a Berlíně a budou propojeny satelitem. Akce by opět měla být zcela zdarma. Co vlastně byl ten Woodstock v roce 1969?

22.5.2009 v 10:39 | Karma: 20,85 | Přečteno: 4182x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Války v budoucnosti na bázi molekul

Nanometr je 1 miliardtina metru, nebo 1 miliontina milimetru. To je hodně málo. Rozhodně je to menší, než všechno, co jste doposud mohli zahlédnout svým zrakem. Nanotechnologie je obor, kterému spolu s robotikou a genetickým inženýrstvím patří počátek tohoto století. A jak už to bývá u všech objevů, nejvíce rozvoji prospívá armáda. Pojďte s na malou exkurzi do „nanokosmu“, kde zbraně řinčí velmi, velmi tiše.

23.4.2009 v 9:08 | Karma: 20,96 | Přečteno: 2423x | Diskuse| Věda

Marcel Bystroň

Kdy už bude konečně ta 3. světová?

Zde si můžete zkrátit dlouhé chvíle čekání na třetí světovou válku tímto příjemným čtením ke kafíčku. Podle různých předních analytiků jsou všechny předpoklady k 3. světové válce takřka splněny. Máme ekonomické potíže, náboženská nesnášenlivost je vyšponovaná na maximum a o slovo se hlásí nové požadavky velmocí na teritoriální přeuspořádaní.

4.2.2009 v 8:34 | Karma: 26,27 | Přečteno: 10329x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Gladio: Meče teroru v Evropě

Naším základním předpokladem je, že mocenské a vojenské organizace jsou tady proto, aby nás ochránili. Pokud by měl být tento předpoklad zpochybněn, vše se nám zhroutí a náš pocit "bezpečí" bude ohrožen. Většina obyvatel naší civilizace chce věřit, že žije v relativně dobrém světě. A co když ne?

26.1.2009 v 8:50 | Karma: 15,65 | Přečteno: 1934x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Lavonova aféra – Operace Susannah

Skutečně nás chce Izrael ochránit před arabským nebezpečím a bojuje i za Evropu? Je to jen malý, téměř nevinný pohled na věci z druhé strany. Pokud jsem „členem fanklubu“ Izraele ( a to jsem), musím znát více informací...

19.1.2009 v 9:45 | Karma: 25,57 | Přečteno: 4802x | Diskuse| Politika

Marcel Bystroň

Strašidelné domy jako turistická atrakce

Ukládáte se ke spánku v hotelovém pokoji. Už se vám klíží oči a víčka jsou stále těžší a těžší. Najednou ucítíte, že vás po tváři pohladí nějaká ruka. Ale nevyděsíte se, je to příjemné a uklidňující. Ráno vám majitel hotelu v klidu oznámí, že jste se setkali s duchem ženy, která zde byla před 500 léty zavražděna. Duch ženy je ale prý moc hodný a když jste se s ním už setkali, zaplatíte ještě navíc příplatek v přepočtu 1000 korun. Protože strašidelné objekty jsou dnes v kurzu a turisté jsou schopni si za taková setkání trošku připlatit. Nechte se provést několika turistickými atrakcemi, které nejsou tak cenově nedostupné. Vítejte v průvodci strašidelných domů!

16.1.2009 v 10:59 | Karma: 18,26 | Přečteno: 9630x | Diskuse| Cestování

Marcel Bystroň

Lodě duchů 3 - Kaz II – Tři muži přes palubu

„Tady 012, volám základnu. Objevili jsme u Velkého bariérového útesu katamarán unášený mořským proudem. Vypadá to na posádku přes palubu. Přepínám.“ Toto hlášení zachytí pobřežní hlídka od svého záchranného vrtulníku 18. dubna 2007. O dva dny později se podaří lodím námořního úřadu dohnat opuštěnou desetimetrové plavidlo asi 160 km od města Townsville u severozápadního pobřeží Austrálie. Tým záchranářů vstoupí na „jachtu duchů“.

14.1.2009 v 10:49 | Karma: 19,81 | Přečteno: 2552x | Diskuse| Věda

Marcel Bystroň

Kyberšikana zabíjí!

Od prvního ledna zavedlo Ministerstvo školství nový právní termín kyberšikana. Pro ty, kteří netuší o co jde, mám zde tři příběhy kyberšikany, které skončily oběšením dětí. Chcete číst dál?

5.1.2009 v 11:40 | Karma: 32,18 | Přečteno: 13875x | Diskuse| Společnost

Marcel Bystroň

Je dálnice D1 prokletá? Kletba Devíti křížů

Celá „déjednička“ nás každý den děsí svými autonehodami.Proč na ní ročně umírají desítky lidí? Je tato stavba prokletá, nebo je prokleté místo, kde se nachází? V každém případě fenomén této dálnice nahání - nebo by měl nahánět - hrůzu všem řidičům, kteří se na ní ocitnou.

21.11.2008 v 11:00 | Karma: 40,80 | Přečteno: 33640x | Diskuse| Ostatní

Marcel Bystroň

Lodě duchů 2 - Ourang Medan - Rakev bez záznamů

Počátkem léta roku 1947 zaslechnou plavidla ve Filipínském moři zmatené volání o pomoc. Zdrojem signálu je holandská nákladní loď Ourang Medan. Její telegrafista vyťukává Morseovou abecedou SOS volání spolu se slovy, že všichni na lodi umírají. Kapitán americké lodi Silver Star dává příkaz monitorovat hlášení a zároveň otáčí svou loď směrem k souřadnicím, kde se Ourang Medan nachází. Ptá se zmateného telegrafisty, kdo je mrtev a co je příčinou smrti. Dostává se mu odpovědi, že mrtev je kapitán i důstojníci, možná celá posádka. Po hodině přijde poslední telegraf z holandské lodi. „Umírám, sbohem!“

11.11.2008 v 12:45 | Karma: 32,24 | Přečteno: 11413x | Diskuse| Věda

Marcel Bystroň

Kolaps na oběžné dráze! Spadnou nám satelity na hlavu?

Ještě před padesáti lety je na oběžné dráze pouze jeden Sputnik. Dnes je na orbitě přes třicet tisíc velkých objektů. Co všechno krouží kolem naší planety? Je oběžná dráha ještě bezpečná? Může některý z objektů dopadnout na zem a způsobit katastrofu?

6.11.2008 v 14:11 | Karma: 19,85 | Přečteno: 3209x | Diskuse| Věda

Marcel Bystroň

TAMBORA: 100.000 mrtvých - Ztracená civilizace pod nánosem lávy

Nejdřív sopka chrlí ze svého nitra sopečný popel, který proniká do plic a zcela je paralyzuje. Při větším spadu bortí střechy a pohřbívá zaživa. Další zbraní vulkánu je tzv. debris avalanche, což jsou sesuvy půdy, které doprovázejí zemětřesení. Následuje nejstrašlivější a nejničivější pyroklastický proud. Jde o pohyblivou směs žhavých plynů, kousků magmatu a sopečného popela, která má teplotu až 800° C a pohybuje se rychlostí až 150 km/hod. A kdo unikne těmto smrtonosným zbraním 1-4, má co dělat s pátou – laharem. Je to vlastně bahnotok tvořený tekoucí směsí sopečného popela, ztuhlé lávy a ohromného množství vody. A pokud přežijete tyto chuťovky, čekají vás už jen vlny tsunami, hladomor a epidemie.

4.11.2008 v 13:54 | Karma: 27,62 | Přečteno: 4580x | Diskuse| Věda

Marcel Bystroň

Tajemné zvuky na naší planetě

Parník zakotví v ústí řeky a všechny stroje utichají v měsíční noci. Kapitán seběhne z můstku na horní palubu, kde se zmatení pasažéři i posádka dohadují, že na moři jižně od Barisalu probíhá námořní bitva. Kapitán se zaposlouchá do zvuků a skutečně slyší od moře zvuky děl. Je prosinec 1891 a žádná vojenská loď, natož nějaký vojenský střet by zde vůbec neměla být. Jejich domorodý průvodce se usmívá a lámanou angličtinou kapitána uklidňuje. "Vy být klidní, žádná válka, bum bum tady už dlouhá doba!" Kapitán událost zapíše do lodního deníku, ale do rána, stejně jako většina posádky, už nezamhouří oko. Zprávy o záhadných zvucích, které jsou popisovány dunění nebo silné hřmění, můžeme vystopovat po celé světě. Odkud se berou a co je jejich zdrojem?

3.11.2008 v 18:12 | Karma: 22,96 | Přečteno: 5133x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7008x

Seznam rubrik

Oblíbené stránky